Pojazd szynowy na drodze kołowej

Federalna Agencja Pomocy Technicznej (THW) służy pomocą w Niemczech i na całym świecie sytuacjach nadzwyczajnych w zakresie technicznym i wiedzy fachowej. THW w Korbach otrzymało w ramach wypożyczenia na czas nieokreślony zespół trakcyjny spółki zależnej DB Kurhessenbahn do przeprowadzania praktycznej nauki właściwych zachowań w razie wypadku. Oddział Universal Transport w Paderborn podjął się przewiezienia tego ponadgabarytowego ładunku drogą kołową.

Transport tego pojazdu z silnikiem diesla typoszeregu 628 miał miejsce w połowie maja z dworca głównego w heskim Korbach do oddalonego o dwa kilometry poligonu THW w Korbach. Ponieważ zestaw składa z dwóch części o długości 22 metrów, szerokości 2,85 metra o wysokości 4,16 metra każda oraz wadze 41 lub 31 ton, dwa razy trzeba było jechać w ruchu wahadłowym. Do transportu użyto naczepy platformowej Universal Transport wyposażonej w prowadnice szynowe zainstalowane na powierzchni ładunkowej. Dzięki hydraulicznie podnoszonemu i opuszczanemu elementowi przedłużającemu z tyłu pojazdu można było wciągnąć i umieścić części zestawu bezpośrednio na naczepie bez odrywania ich od szyn.

„Czas przygotowań poprzedzających planowanie transportu wyniósł dwa tygodnie. To w zasadzie wystarczający czas. Ale pomimo złożenia na czas wniosków dopiero na dzień przed planowanym transportem otrzymaliśmy niezbędne urzędowe pozwolenia, tak że w sumie zostało mało czasu. Ale dzięki naszemu zgranemu i doświadczonemu zespołowi i istotnemu wsparciu ze strony naszego partnera udało się wszystko sprawnie przeprowadzić”, mówi Dennis Gisella.

Załadunek i przewóz trwały w sumie 15 godzin – od wczesnego piątkowego popołudnia do soboty rano. Transport pilotowały liczne pojazdy THW i policji. Prace przygotowawcze obejmujące położenie płyt przejazdowych i usunięcie znaków drogowych tym razem zostały wykonane przez THW Korbach jako odbiorcę ładunku, który zajął się również oświetleniem miejsca załadunku i rozładunku.

Zespół trakcyjny będzie wykorzystywany przez THW między innymi do ćwiczenia wkolejania, polegającego na ponownym postawieniu na tory wykolejonego pociągu. THW planuje przeprowadzanie wspólnych ćwiczeń również z innymi służbami, np. ze strażą pożarną.